-
Länk till inlägget-Sanna-
Anonym frågeställare1Jag har en rätt rak kropp. 170 lång och ca 60 kg. 31 år. Jag har en tendens att gå ner i vikt än upp men bukfettet är det som försvinner absolut sist. Min frågeställning är När plastikkirurgi är som lämpligast.
När jag är i min ”kurviga” vikt på 60 eller när jag är sportslank? Det jag är främst intresserad av är magen, men även försöka forma lite av midjan pga min raka form. På vilket sätt skulle slutresultaten kunna skilja sig?
11Hej Sanna!
Du undrar om när man ska göra en fettsugning – när du är lite mullig eller när du är slank.
Även efter en fettsugning kommer en viktuppgång kunna öka depåer av fett. I ett område som är fettsuget så kan fettcellerna öga i storlek.
Tänk så här –
En fettsugning ger alltid djupare ärrbildningar. Går man upp i vikt så ökar risken att det blir ojämnheter.En fettsugning för att forma kroppen görs bäst när du är ”viktstabil” och vill putsa eller forma någon kroppsdel. Fortsätt sedan vara viktstabil – Gå framför allt inte upp över denna vikt.
Opereras du när du är ”rund” måste mer fett tas bort och risken att det blir jämnheten ökar.
Hälsningar
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!