-
Länk till inlägget
hoshiarAnonym frågeställare1Hej, det är så att jag hade lite frågor till dig som jag önskar blev besvarade:)
1: Ser håret tunnare ut när man har blötat håret?
2: När jag stoppar in handen i håret så kommmer det då o då 1-2 små hårstrån. Trots att jag har ganska långt hår nu så är de hårstråna ganska små (1 cm). Jag undrar vad det kan bero på? Konstigt att de större hårstårna inte faller av om det nu skulle va håravfall?
3: Tänkte använda Korres Riceproteins & Oligoelement shampo som innehåller kalcium, zink o B5 som jag har för mig är bra för håret? Eller vad tycker du? Jag tar även B-vitamin med kosttillskott som ju sägs vara bra för håret.
Tacksam för svar
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej, Hoshair!
Jo, blöter du håret lägger sig hårstråna mera ihop, och täcker då skalpen något sämre. Samma gäller ju om hårstråna är lite feta av talg eller smuts. Då är det större möjlighet (eller risk) att ljuset hittar ner till huden, och reflekteras tillbaka i betraktarens öga. Å andra sidan kommer håret att få mer volym, och därmed hindra ”genomlysning” när det torkas och ”fluffas till”.Jag är övertygad om att du inte bara tappar svaga hårstrån. Av dina gissningsvis ca 140 000 hårsäckar på huvudet kommer ungefär 100 att varje dag ha nått det skede av sin vilofas, när det gamla hårstråt lossnar (om du gillar matte kan du då räkna ut att varje hårsäck är aktiv ca 4 år eller 1400 dagar). Å andra sidan skall 100 hårsäckar ha återvänt från sin vilofas varje dag, och nått det skede när de bidrar med 100 likvärdiga hår.
För män, som drabbats av ärftligt manligt håravfall gäller inte det på alla delar av hjässan. De återväxande hårstråna blir klenare och klenare, vilket beror på att hårsäcken inte återgått till att bli lika kraftig som innan den gick in i vilofasen.
Jag vet inte vad det schampo du skriver om innehåller, eller vad det eventuellt finns för ”bevis” för att det har de effekter som utlovas. Vad man generellt kan säga är att hårsäckar i hårbottnen är mycket bra på att ta upp ämnen som masseras in i hårbottnen. Det gäller vitaminer, mineraler och många läkemedel.
Man kan invända att den som har bra matvanor förmodligen varje dag får i sig B- och C-vitaminer samt järn, calcium och zink i tillräcklig mängd för att håret skall få vad det behöver. Jag har dock ofta mött patienter med bra livsstil, som har den bestämda uppfattningen att extra tillskott av vitamin- och mineralblandningar ”för hår, hud och naglar” sätter fart på tillväxten.
Ha en trevlig Påsk!
Dr. Mats Ingers, Legitimerad läkare, Specialist i invärtesmedicin & nefrologi. Medlem av Sveriges Läkarförbund samt International Society of Hair Restoration Surgery.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net