-
Länk till inlägget
chaelaMedlem1Hej!
Har en fråga. Skall snart göra en bukplastik och har lyckats med att sluta röka…
Får man inte använda några nikotinhjälpmedel eller är det rökningen som är farlig vid läkningen efteråt?:confused:
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Chaela!
Rökning och operationer hör inte ihop.
Röken ”förgiftar” blodet och transporten av syrgas i blodet minskar. Nikotinet i cigaretterna drar ihop blodkärlen och minskar blodflödet.
Det bästa är alltså att vara utan rök och nikotin inför en operation. Läkningen går snabbare och ärren blir ofta snyggare.
När det gäller nikotinplåster resonerar jag som så att jag hellre har en rökfri patient med biverkan av nikotinet än att jag opererar en person som säger att hon/han inte röker men alltjämt gör det.
Jag vet att det finns olika resonemang. En del plastikkirurger vägrar operera även med nikotinplåster. Man måste respektera att beslutet kommer att bli din doktors.
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net