-
Länk till inlägget
jockeAnonym frågeställare1Hejsan,
Jag en undran över varför jag får mindre kala fläckar uppe på bakhuvudet. Fick dem för några år sen med men då slutade jag med ett vax som ja trodde de berodde på. Håret kom tillbaka efter en tid och allt va frid å fröjd.
Nu märker jag dock att samma kala fläck kommit tillbaka igen. Vet inte om de är ett gele jag har annvänt som gör att fläcken kommer igen eller om de är något annat. Har slutat med gelen sen en tid men tappar lite hår än?
Finns de något jag kan göra åt detta??
Tack på förhand jocke!!!!!!:confused:
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej, Jocke!
Utan bilder är det lite svårt att veta exakt vad du råkat ut för, men det mesta i din beskrivning tyder ändå på att det rör sig om alopecia areata, som på vanlig svenska just uttyds ”fläckvis håravfall”. Det yttrar sig som vanligen runda fläckar av oftast myntstorlek, ibland enstaka, ibland flera, där allt hår är borta. Det vanligaste är att håret kommer tillbaka spontant inom 6 – 12 månader. Har man enstaka fläckar är sannolikheten för återväxt ca 90%. Tyvärr är det också vanligt att samma fläck åter blir hårlös, eller att fläckar på andra ställen av skalpen uppstår. Någon enstaka gång förloras allt huvudhår och ögonbrynen (alopecia totalis). Mycket sällsynt förloras även ögonfransar och allt kroppshår inklusive håret i armhålorna och pubishåret. (alopecia universalis).Orsaken är inte känd, men man vet att det finns en ökad risk att drabbas, om det funnits fler fall inom familjen. Man har också genom att studera sådana familjers arvsmassa lokaliserat några områden på kromosomer, som tycks ha betydelse för uppkomsten av a a. Förmodligen krävs därutöver en utlösande faktor, kanske en stressreaktion eller infektion. Flickor drabbas betydligt oftare än pojkar.
Själva mekanismen för skadan är bättre känd. Det rör sig om en så kallad autoimmun reaktion, där vissa av kroppens immunceller (T-lymfocyter) attackerar hårsäcksceller i de djupa delarna av hårsäcken. Det finns en något större risk att drabbas av andra autoimmuna tillstånd, till exempel inflammation i sköldkörteln, om man haft a a.
Det finns ingen effektiv behandling, även om man försökt cortison i olika beredningsformer. För enstaka fläckar behövs ingen särskild behandling, eftersom utsikterna till spontan läkning är så goda. Nyligen har publicerats rapporter om att injektion med patientens egen blodplasma, som först koncentrertats på trombocyter (blodplättar), skulle kunna påskynda återväxt av hår. Blodplättarna är rika på så kallade tillväxtfaktorer. Det är för tidigt att säga, om detta kan bli en behandlingsform i framtiden.
När det gäller hårvax vill jag bestämt varna för så kallade ”dagsvax”, dvs icke vattenlösliga produkter. Vanemässigt bruk av sådana produkter under ungdomsåren kan leda till ett tillstånd snarlikt manligt håravfall, även om hos dem som har hårfagra föräldrar!
Dr. Mats Ingers, Legitimerad läkare, Specialist i invärtesmedicin & nefrologi. Medlem av Sveriges Läkarförbund samt International Society of Hair Restoration Surgery.1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkFör ordnings skuld kanskle jag borde tillägga, att du skall nämna det här, om du går till din vårdcentral, men så länge du mår bra för övrigt tycker jag inte det finns anledning att göra några andra undersökningar. Skulle du däremot tycka att konditionen omotiverat försämras, eller du blir öm över din sköldkörtel (den sitter nedanför adamsäpplet) bör du uppsöka läkare.
Dr. Mats Ingers, Legitimerad läkare, Specialist i invärtesmedicin & nefrologi. Medlem av Sveriges Läkarförbund samt International Society of Hair Restoration Surgery.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net