-
Länk till inlägget
PelargonAnonym frågeställare1Hej,
Jag har gjort 4 IPL-behandlingar av armhålorna och varit nöjd med resultatet. Gjort behandlingarna på Scandoc clinik i Stockholm och de använder Palomar IPL.
Varje gång har allt hår trillat av för att sedan växa tillbaks glesare precis som utlovat.
Jag har därför känt mig nöjd med IPL som hårborttagningsmetod och tänkte fortsätta även med underbenen.
Gjorde denna gång behandlingen på ett annat ställe (ingen klinik utan typ frisersalong) där de använde IPL från Aison http://aison.se/swedish/detail.php?id=60
Gjorde både underben och ytterligare en behandling på armhålorna. Behandlingen kändes ungefär likadan.
Jag får ingen som helst reaktion i huden efteråt vid någon av behandlingarna varken på kliniken i Stockholm eller på den nya salongen, trots att de använder högsta effekten. Trodde därför att effekten skulle bli ungefär som vid tidigare behandlingar.
Jag är skandinaviskt ljushyad med mörkbrunt hår. Jag upplever ett betydligt sämre resultat av den här behandlingen.
Tidigare har allt hår trillat av ungefär två veckor efteråt. Nu hände inget sådant. Ska allt hår trilla av eller trillar bara håret som dött av? Hur ska man kunna avgöra att tillräcklig energimängd använts?
Jag har förstått att håret i armhålorna är lättare att behandla men den här gången tyckte jag inte att resultatet blev bra där heller.
Tror du att det är skillnad på apparaterna eller kan det vara handhavandet? Borde jag välja laser istället för IPL för underbenen? Där är mina hårstrån inte svarta utan lite mörkt rödbruna.
Har varit på konsultation på en salong som har diodlaser och de drog ut ett hårstrå och tittade på roten bl.a. och bedömde att jag nog skulle behöva 8 behandlingar av benen.
Prisskillnaden mellan IPL och laser gjorde dock att jag valde att testa IPL eftersom varit nöjd med det. Nu känner jag mig tveksam till vilket jag ska välja fortsättningsvis.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Pelargon!
Ränt allmänt brukar lasrar vara effektivare än IPL när det gäller hårborttagning. Det brukar också vara lättare att ta bort håren i armhålor än på benen. Orsaken är att håren oftast är tjockare och mörkare i armhålorna än på benen.
Diod lasern fungerar oftast bra i armhålorna men på tunnare hår på benen brukar det bli bättre med en kortpulsat Alexandrite laser om du har ljus hud.
På vår mottagning använder vi Alexandrite, diod och Nd:YAG lasrar för att säkerställa att patienterna får optimalt resultat. Detta därför att det inte finns någon laser som effektivt behandlar alla hudtyper och tjocklekar på håren.
Man måste ha flera olika lasrar så man kan skräddarsy behandlingarna till patienterna.
Du berättar att du var på frisersalong sista gång du ville ta bort hår. I Sverige tillåts frisörer använda lasrar. I Danmark däremot får hårborttagning med laser endast göras på hudläkare mottagningar. Det är därför att hårborttagning med IPL eller laser är medicinska behandlingar.
Man ska ha medicinsk utbildning både för att använda en laser och för att kunna ge korrekt hjälp om det skulle uppstå biverkningar av behandlingarna. Så mitt råd är att du söker en läkarmottagning som har specialiserat sig på laserbehandlingar.
Hälsningar
Tore Nilsen
HudläkareDr. Tore Nilsen, Leg. Hudläkare - medlem i Sveriges Läkarförbund, Privatpraktiserande dermatologers förening (PDF), American Society for Laser Medicine and Surgery (ASLMS) och International Society for Dermatologic Surgery (ISDS). Verksam vid Växjö Medical Center.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net