-
Länk till inläggetpyttipanne
Anonym frågeställare1Hej!
Jag har funderat på att fettsuga magen och ryggen (under bh´n) i ett par år nu. Har en hel del fett som jag inte blir av med, särskilt magen är jättetjock. Jag har ”normal” kropp i övrigt. Är 165 cm lång och väger ca 62 kg.
Det jag undrar mest över är hur smart det egentligen är att fettsuga magen om man planerar att skaffa barn om ett par år? Jag är 22 år, och har inga barn sedan tidigare.
Är risken stor att jag blir lika tjock igen efter graviditet, och har samma problem att träna/banta bort det som idag?
Tack på förhand!
11Hej Pyttipanne!
En vanlig fettsugning tar bort fettdepåer och skapar en del – fast inte jätte mycket ärrvävnad. Det går utmärkt att fettsuga magen och senare skaffa barn.
Det som är olämpligt är att gå upp i vikt efter en fettsugning. Då spelar det ingen roll om det är före eller efter en graviditet.
Kliniker hittar du i klinikregistret för fettsugning.
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!