-
Länk till inlägget
Mikael-1971Anonym frågeställare1Hej,
Jag genomförde en Smartlipo för 2 veckor sedan ovan och under navel samt sidorna.
Jag har haft gördel under nästan hela tiden men har nu övergått till att endast ha den på nätterna samt köpt en tunnare ”vanlig” shapinggördel på Lindex.
Försöker massera men det är svårt att få det att bli bra och min fråga avser de förhårdnader som uppstår under huden. Kommer dessa att försvinna och isåfall när, vad skall man göra förutom massage?
När kan man se resultat på midjemåttet, jag såg genast att lovehandles försvann men har ”bara” tappat 2 cm i midjemått, är detta fortfarande svullnader som går ner?
Ingreppet genomfördes men bedövning som applicerades via Bodyjet och totalt togs ca 2 liter vätska ut varav 4-5 dl var fettvävnad enligt vad jag kunde se
Skall påbörja en lpg behandling om två dagar.
Vikt 79 kg, midjemått 89 pre och nu 87 cm
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Mikael 1971!
Du har gjort en laserlipolys nyligen:
Svullnaden du beskriver och med den ojämnheter brukar läggas sig alltefter som. Du ska påbörja LPG-massage om två dagar – det låter bra!
Just nu kan du bara låta det hela läka på. Se till att du inte ökar i vikt – håll igen och börja motionera.
Diskutera med din klinik om övriga förhållningsregler!
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net