-
Länk till inlägget
MorsanAnonym frågeställare1Hej,
Jar gjort en ögonlocksoperation för 24 dagar sedan. I det stora hela har det gått bra (vet ju inget annat).
Nu när stygnen tagits bort och det har börjat att läka ordentligt har jag fått som 2 stycken strama hudflikar som sitter i ögonvrån in mot näsroten.
Jag blev sydd väldigt långt in mot ögonvrån. Detta gör att jag har osymmetriskt stora ögon och svårt att peta ur ögonvrån. Har även svårt att sminka mig då det ena ögonlocket stramar mer och ger skavkänsla i ögat pga kraftig ärrvävnad.
Läkaren som gjorde ingreppet sa att om jag bara trycker mot dessa flikar 1 minut flera gånger om dagen skulle detta släppa?! Jag skall på slutkontroll i augusti men känner mig inte nöjd och funderar på om jag verkligen måste vänta så länge?
Är det vanligt att det växer ihop på detta sätt och vad gör man i så fall åt det?
Tacksam för råd och tips!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
24 dagar efter operation är väldigt tidigt i läkningsförloppet efter ögonlocksplastik och man kan då ha tillfälliga biverkningar eftersom ärrvävnaden är stram och sammandragen. Oftast är det lämpligt att vänta 6 månader innan något beslut tas om eventuell reoperation.
Det går inte att veta exakt hur läget är för just dig utan att undersöka dig, men mitt råd är att avvakta. Om du känner dig mycket besvärad råder jag dig att söka en second opinion hos annan plastikkirurg.
Med vänliga hälsningar
Andreas Lindahl, MD, PhD, Plastikkirurg
Dr. Andreas Lindahl, MD, PhD, Leg. läkare, Specialist i plastikkirurgi, medlem i Läkarförbundet och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi (SFEP) och American Society of Plastic Surgeons (ASPS). Verksam vid Carovivakliniken.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net