-
Länk till inläggetsvensken-75
Anonym frågeställare1Hej
Jag skall göra en bukplastik men är jätte rädd för riskerna. Kommer jag drabbas av blodpropp eller aldrig mer vakna efter nedsövningen! Kan det hända?
Hur vet man om man är i riskzonen? JAG ÄR LIVRÄDD FÖR DETTA!
Tacksam för svar/Svensken-75
11Hej Svensken – 75,
Du är orolig inför en operation. Tydligen är det själva narkosen som skrämmer dig.
Idag är sövningen en mycket säker del av en operation. Man har kontroll på alla delar: andning, blodtryck och cirkulation. Om man är frisk i övrigt är detta inte ett riskmoment.
Efter en operation ligger man på uppvakningen tills dess att man är pigg. Även här kontrolleras blodcirkulationen genom mätning av mängden syrgas i blodet.
Det sövs massor med personer dagligen och det är mycket ovanligt att något händer.
Ställ du in dig på en lyckad operation och se fram mot ett bra resultat!
Anders Liss
Anders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!