-
Länk till inlägget
amandaAnonym frågeställare1Hej,
Jag har funderat över att göra en SmartLipo efter att jag läst mycket om det. Är 40 år och blev överviktig eller gick upp i vikt mycket när jag fick problem med sköldkörteln. Nu har jag gått ner i vikt under 2 års tid men fettet sitter som gjutet!
Jag motionerar 5 dagar i veckan 1,5-2 h. Gick ner 1 klädstorlek på 4 månader:rolleyes: med motion 14 h i veckan och superstrikt kost. Är kort till växten väger numera 64 kg.
OM jag gör SmartLipo på nedre och övre delen av magen och senare även ”lovehandels” läste jag att fettet inte kommer tillbaka. Är det så?
Har ju inte tänkt att sluta motionera efter etta utan fortsätta helt vanligt.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Amanda!
När man gör en fettsugning med traditionell fettsugning, LaserLiposlys, BodyTite eller rätt och slätt skär bort fettet så kommer de befintliga cellantalet att minska. Nu är det dock så att det alltid fins kvar fettceller som kommer att kunna bildas.
Det stämmer dock att de fettceller och de ”stamceller” som man tagit bort alltid kommer att vara borta.
Om du går upp mycket i vikt så kan det hända att de celler som finns kvar kan öka i storlek och då upplever du att byxorna blir trängre igen!
mvh
Anders Liss
🙂Anders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net